Top
Bal Reklam | Endüstriyel Reklamcılık

Araç Giydirme

Araç Giydirme; araçların üzerine yapılan reklam uygulamasıdır.Araç Giydirme ; Araç Üzeri  Reklam , Araç kaplama, araba Giydirme olarak ta adlandırılır. Araç Giydirme; Cast Folyo diye adlandırılan yapışkanlı PVC ile yapılır. Bu yapışkanlı PVC Cast Folyo’nun kalınlığı 0.05 mm. dir. Cast Folyo’nun çok ince olmasının sebebi; Araç Giydirme işlemi işlem yapılırken, Aracın kanal oluklarına folyonun rahatça esnetilerek pozisyonlandırılmasını sağlamaktır. Bu işlem profesyonel Araç Giydirme ekipleri tarafından yapılmalıdır.

Araç Giydirme ölçülendirilmesi nasıl yapılır ?

Araç Giydirme/Araç kaplama için gelen aracın fotoğrafı çekildikten sonra renkli çıktısı hazırlanır. Bu çıktı üzerine Aracın tüm detaylı ölçüleri not edilir. Bu ölçülerin net olarak alınması uygulamada oluşacak hatayı ortadan kaldırmış olur. Araç Giydirme/Araç kaplama profesyonellik gerektirdiği için yanlış bir ölçü, bütün Araç Baskısını yanlış yapılmasına neden olur.

Araç Giydirme İşleminden Önce Yapılması Gerekenler

Araç Giydirme/Araç kaplama işlemi ( Araç üzeri Reklam Uygulaması ) yapılmadan önce , giydirilecek olan aracın detaylı fotoğrafları çekilir. Çekilen bu fotoğraflar bilgisayar ortamına getirilir ve uygun bir grafik programında tasarımlar alternatifli olarak yapılır.Beğenilen tarsıma göre ARAç giydirme işlemi ( sanal ortamda ) müşteriye onaylatılır. Böylelikle Müşteri Aracını Giydirme yapmadan önceki şeklini bilgisayar ortamında görmüş olur. Bu durumda hem Reklam firması hemde Araç Giydirme /Araç kaplama işlemini yaptıracak olan firma Araç giydirme işlemine başlamadan önce karşılıklı oalarak anlaşmaya varmış olur.

Araç Giydirme Ploter Harf Ve Logo Kesim

Araç giydirme işleminde Dijital baskının yanı sıra Folyo Kesim tekniği de kullanılır.

Folyo kesim işleminin Dijital Baskı işleminden farkı; Dijital baskı işlenminde hazırlanmış olan tasarım beyaz folyo üzerine dijital baskı makinasında basılarak araç üzerine uygulanır. Folyo kesimde ise renkli folyo kullanılır, kesim folyosu üzerine baskı yapılmaz. Firma logosu, iletişim bilgileri veya tercihe göre desen vb. işlemlerin aracın ön kaput, yan kapılar, arka ve tavan gibi kısımlarına uygulanmasında kullanılır.

Örneğin;

Firmanızın logosunu aracınızın Ön, arka ve yan kapılarına uygulanmasını istediğinizde, ilk olarak şirketimiz aplikasyon uzmanları tarafından aracınızın ölçüleri alınır. Firma logonuzda hangi renkler var ise o renk kesim folyoları hazırlanır. Bu arada Grafiker arkadaşımız da firma logonuzun bilgisayar ortamında çizimini gerçekleştirir. Sonrasında Ploter dediğimiz Folyo kesim makinası kullanılarak firma logonuzun folyo kesim işlemi gerçekleştirilir.

Folyo kesim işlemi gerçekleştirildikten sonra yapılacak işlem folyo kesim işlemiyle hazırlanan firma logusunun araç üzerine uygulanmasıdır. Bu işlem Transfer dediğimiz taşıyıcı bant kullanılarak yapılır.
Araç üzeri Ploter folyo kesim işlemi böylece tamamlanmış olur.

Araç Giydirme Kullanım Ömrü

Araç kaplama işleminin kullanım ömrü genel olarak 1 ile 5 yıl arasında görülmektedir.